„Kolorowe kubełki”

Warsztaty ekologiczne – „Kolorowe kubełki”

12.10.2022 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne „Kolorowe kubełki”. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz klas 2 b i 2 e. Warsztaty są częścią projektu edukacyjnego przygotowanego przez Stowarzyszenie Helios. Projekt ma na celu podnosić świadomość ekologiczną dzieci z zakresu segregacji odpadów.
Podczas warsztatów dzieci uświadomiły sobie, jak wiele śmieci wytwarzamy w naszym codziennym życiu. Samodzielnie dostrzegły konieczność ograniczenia ilości odpadów. Podały też pomysły, w jaki sposób możemy to zrobić – choćby pakując drugie śniadanie, czy idąc na zakupy. Korzystanie z wielorazowych opakowań, bidonów zamiast jednorazowych butelek, ograniczanie plastiku powinny stać się naszą codziennością.
Nasi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę poprzez zabawę, pokaz interesujących plansz edukacyjnych i poznawanie ciekawostek związanych recyklingiem. Poznali m. in., co wspólnego mają butelki PET z polarowymi bluzami, czy jak długo rozkłada się plastik. Wiedzą też, jak wygląda wędrówka śmieci od momentu wyrzucenia do kosza, aż do znalezienia się w spalarni, czy recyklingu. Poprzez ćwiczenia z segregacji odpadów, dzieci zrozumiały, do którego pojemnika wrzucić zabrudzony papier, a gdzie rozbitą porcelanową filiżankę. Ponadto, uczniowie wzięli udział w burzy mózgów. Stworzyli receptę na to, jak mogą pomóc naszej planecie.
Jednak już pierwszoklasiści wiedzą, że nie wszystkie odpady możemy bezpiecznie składować w tytułowych „Kolorowych kubełkach”. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można odpowiedzialnie pozbyć się odpadów niebezpiecznych. Mowa o bateriach, przeterminowanych lekach, elektrośmieciach, żarówkach, czy chemikaliach. Znajdą one swoje miejsce w PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nasi uczniowie zbierają także zużyte baterie, by następnie, w ramach współpracy z MPO, wymienić je na bezpłatne bilety do kina (akcja „Kino za baterie”).
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów ekologicznych „Kolorowe kubełki” pomogą nam być bardziej „eko” i jeszcze lepiej dbać o naszą planetę. Jako miłą niespodziankę, uczniowie otrzymali grę planszową w formie quizu „Śmieciarka Zenek – pogromca śmieci”. Razem z domownikami będą mogli zgłębiać tajniki segregowania odpadów.