Zielona Szkoła

Zielona Szkoła klasy 2c w Rajczy – Dom Wczasów Dziecięcych „Góral”
„Szkoła to nie tylko  lekcje i zadania domowe, ale również niezapomniane wycieczki, zielone szkoły, wspólne spędzanie czasu. Poznawanie i uczenie siebie nawzajem w warunkach odmiennych niż sala lekcyjna” .

Wyjazd

W poniedziałek 05.09.2022 r. uczniowie klasy 2 c wraz z wychowawcą oraz panią wicedyrektor Ewą Adamczyk wyjechali na zieloną szkołę do malowniczo położonego domu wczasów dziecięcych “Góral” w  Rajczy, położonej w Beskidzie Żywieckim, nad rzeką Sołą.

Na miejscu

Po przyjeździe rozpakowaliśmy bagaże w przydzielonych pokojach, poznaliśmy regulamin pobytu, zwiedziliśmy najbliższą okolicę.

Chodziliśmy na spacery, jeździliśmy na hulajnogach, podziwialiśmy piękno górskiej przyrody, zdobyliśmy szczyt Compel. Pani przewodnik zapoznała nas z warstwami lasu, ciekawie opowiadała o żyjących tu wilkach, dzikach, żuczku gnojowym i rozpoznawała grzyby, które znaleźliśmy wędrując na szczyt. Szlak którym szliśmy był bardzo malowniczy.

Wycieczki

Pojechaliśmy też do Węgierskiej Górki, tu zobaczyliśmy schron „Wędrowiec” i fortyfikacje z 1939 r. oraz bacówkę i sympatyczne alpaki. Byliśmy w Żywcu, tu zobaczyliśmy mini ZOO, Park, Rynek oraz wyjątkową górę Żar na którą wyjechaliśmy kolejką. Podziwialiśmy rozciągającą się panoramę Jeziora Żywieckiego oraz kibicowaliśmy startującym paralotniarzom.

Kolejną wycieczką był wyjazd do „Chlebowej Chaty”, to tak naprawdę dawna wieś w pigułce. Tu poznaliśmy jak wypieka się chleb, zrobiliśmy podpłomyki, masło, ser, piliśmy kawę zbożową, maślankę. Pogoda nam dopisywała więc następna wyprawa była pociągiem do Zwardonia, stąd szlakiem do granicy i na szczyt Trojak w Słowacji. Tu odpoczywaliśmy i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia na gigantycznej ławce oraz podziwialiśmy przepiękną panoramę.

Wyjazd na zieloną szkołę był idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Zielona szkoła okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! Żałowaliśmy, że nasza przygoda już się kończy, byli tacy którzy chcieli przedłużyć pobyt.

Wiele widzieliśmy, zrozumieliśmy i  doświadczyliśmy. Tego nie da  nauczyć się z żadnej książki. Jednym słowem SUPER!!! Z niecierpliwością czekamy na kolejną Zieloną Szkołę!!!

Dziękujemy organizatorom zielonej szkoły za wspaniałą gościnność, niesamowitą atmosferę, smaczne ekologiczne posiłki, dużo ruchu, nowe znajomości, ciekawe miejsca, doświadczoną kadrę, instruktorów z pasją, wycieczki i bogaty program oraz zero nudy i 100% zabawy.

Anna Nowaczyk
Wychowawca klasy 2c