CodeWeek najmłodszych

CodeWeek – Tydzień Kodowania w klasach 1 a i 1 e

Tydzień Kodowania (CodeWeek) jest inicjatywą europejską, która ma na celu zachęcić do nauki programowania dzieci i dorosłych. W tym roku świętujemy go już po raz dziesiąty. Podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji udowadniamy, że kodowanie nie jest trudne i nie posiada barier związanych z wiekiem, językiem, czy miejscem. Natomiast, podczas uczenia się kodowania, nabywamy kompetencje, które podnoszą jakość naszego życia. Dlatego klasy 1 a i 1 e dołączyły w tym roku do Tygodnia Kodowania i zorganizowały 10 wydarzeń z okazji 10. edycji CodeWeek.

Wydarzenia organizowane z udziałem pierwszoklasistów naszej szkoły wpisały się w działania Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci Programować”. Nasi uczniowie zmierzyli się z następującymi wyzwaniami:

CodeWeek pod lupą – rozwiązujemy logiczne zagadki

Spostrzegawczość i logiczne myślenie pozwoliły nam odpowiednio uzupełnić puste okna budynków i stworzyć napis „CodeWeek 2022”. Poznaliśmy też krótką historią tego wydarzenia.

Kubki, wieże, latarki – szukamy 10

Współpraca się opłaca – w zespołach budowaliśmy wieże z kolorowych kubków. Zanim jednak do tego przystąpiliśmy, z użyciem latarek odkodowaliśmy barwy elementów, z których powstały nasze konstrukcje.

10 na macie zakodowana

Na macie do kodowania ułożyliśmy wzór na podstawie podanych współrzędnych.

Jedno zadanie, 10 kodów – poszukujemy rozwiązań

Stworzyliśmy 10 kodów, które doprowadziły nas od punktu A do punktu B spełniając wszystkie podane warunki. Wybraliśmy ten z nich, który okazał się optymalny.

Kod do CodeWeek – debugujemy błędy

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Zdarzają się one nawet programistom. Grunt to odszukać pomyłkę i zaproponować sposoby jej naprawienia. Nam się to udało.

10 edycja CodeWeek…10 pomysłów na aplikacje

Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji. Niektóre z nich ułatwiają nam życie, inne służą rozrywce. W zespołach stworzyliśmy pomysły na aplikacje, które usprawnią pracę naszej szkoły.

Jubileuszowy tort w instrukcji słownej ukryty – ćwiczymy komunikację

Koncentracja, słuchanie ze zrozumieniem, mata do kodowania i kolorowe kafelki – tych składników użyliśmy, by przygotować jubileuszowy CodeWeek’owy tort.

CodeWeek’owa gra planszowa

Mata do kodowania posłużyła nam tym razem jako plansza do CodeWeek’owej gry. Podzieleni na 4 zespoły, rozgrywaliśmy grę, zbierając po drodze strzałki. Następnie stworzyliśmy z nich kod, który pozwolił uzyskać jak największą liczbę balonów.

CodeWeek’owa wycieczka po szkole

Jak świętowanie, to radość. Tym razem radość wyraziliśmy tańcem.

Warto kodować – tworzymy kod

Podsumowując CodeWeek’owe wyzwania, zastanawialiśmy się, jakie przyniosły nam one korzyści. Udało nam się wiele z nich nazwać i uświadomić sobie, że kodowanie wyposaża w umiejętności ważne w dziecięcym i dorosłym życiu.

Włączając się aktywnie w Tydzień Kodowania, uczniowie na własnej skórze doświadczyli, jak ważna, choć czasem trudna jest współpraca w zespole oraz jak wiele radości i satysfakcji potrafi przynieść. Wydarzenia, w których wzięli udział, pozwoliły im nie tylko rozwijać logiczne myślenie, kreatywność i zadaniowe podejście do stawianych zadań, ale też lepiej się poznać i zintegrować.