Odwiedzamy strażaków

Odwiedzamy strażaków: 14 i 17.11.2022 r. uczniowie klas 1 a,1 e, 2 a i 2 c z wychowawcami odwiedzili strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Krakowie.

Nasza lekcja rozpoczęła się od wizyty w  „Bezpiecznym domu”, w którym uzupełniliśmy i wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę. Uczniowie opowiedzieli jak w przypadku zagrożenia prawidłowo zaalarmować służby, jakie informacje przekazują nam znaki ewakuacyjne.

Mieliśmy możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Ćwiczyliśmy prawidłową ewakuacje z miejsca objętego dużym zadymieniem. Strażacy szczegółowo przedstawili nam, jak unikać zagrożeń w swoim otoczeniu, co można zrobić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich. Przykładem była łazienka, a w niej zamontowany piecyk gazowy. Nasi gospodarze wytłumaczyli nam kiedy staje się on groźny dla zdrowia.

Dowiedzieliśmy się również dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz wyposażenie ich w specjalistyczne czujki. Kolejnym punktem wycieczki był pokój, w którym odbierane są zgłoszenia alarmów. Odbył się  próbny alarm, podczas którego strażacy zjeżdżali po rurze. My też próbowaliśmy – okazało się jednak, że to bardzo trudne zadanie. Strażacy odsłonili przed nami wszystkie tajniki wozów strażackich, pokazali wszystkie zakamarki i skrytki, a nawet usiedliśmy w szoferce. Mogliśmy poczuć się, jak prawdziwi strażacy ruszający do akcji.

Wielką atrakcją była sala z multimedialną makietą domu jednorodzinnego, której zadaniem jest dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym.

Serdecznie dziękujemy Strażakom Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Krakowie, za wspaniale poprowadzone lekcje.

Życzymy wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu.

Katarzyna Hodana 1 a
Agnieszka Krawczuk 1 e