„Pieszo do Celu”

Uliczne sygnały zna duży i mały
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać…

„Pieszo do Celu” – to akcja profilaktyczna zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

21 września 2022 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, klasy:
1 a, 1 e, 2 c naszej szkoły czynnie uczestniczyły w akcji profilaktycznej „Pieszo do celu”.
Akcja została zorganizowana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie ze Strażą Miejską.

Wyruszyliśmy z krakowskich Błoń i podążając Alejami, ulicą Powiśle, Grodzką, Rynkiem Głównym i ul. Floriańską dotarliśmy do Barbakanu, gdzie zakończyliśmy przemarsz. Wszyscy byliśmy ubrani w kamizelki odblaskowe. Śpiewaliśmy piosenki o znaczkach odblaskowych, ulicznych sygnałach i przepisach ruchu drogowego. Razem z nami podążały pieszo maskotki Policji – Inspektor Wawelek, Straży Miejskiej – Barbakus, MPK – Trampuś, a także Smoki z Teatru Groteska. Był też z nami trębaczem, który dzisiaj w asyście naszych dzieci wygrywał hejnał nie z wieży a z bryczki. Naszego bezpieczeństwa strzegli policjanci i strażnicy miejscy pieszo, w radiowozach oraz motocyklach. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie wśród pieszych i kierujących znajomości przepisów o ruchu drogowym, a także kształtowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się, jako uczestnika ruchu drogowego. Każdy bez względu na to, czy jest: kierowcą, rowerzystą, pieszym, powinien bezwzględnie przestrzegać przepisów, ale przede wszystkim czuć się bezpiecznie na drodze. W czasie marszu promowano noszenie elementów odblaskowych, które sprawiają, że uczestnicy ruchu drogowego są lepiej widoczni dla kierujących, a tym samym, bardziej bezpieczni na drodze.

Ten marsz był dla nas wielką atrakcją, wywołał wiele wrażeń, radości i z pewnością wybierzemy się tam za rok.

Anna Nowaczyk
Wychowawca klasy 2 c