Zielona szkoła w Kościelisku

Zielona szkoła w Kościelisku
w dniach 6 – 10 czerwca 2022 roku,
razem z Wychowawczyniami klas 4 a i 5 c gościliśmy
w Domu Wczasów Dziecięcych – Pałac Tatrzański w Kościelisku.

Poniedziałek

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Dziecka na kręgielni w Zakopanem – graliśmy w kręgle i cymbergaja. Bawiliśmy się też na boisku sportowym w Kościelisku oraz siłowni na świeżym powietrzu. Wieczorem mogliśmy zintegrować się na dyskotece.

Wtorek

We wtorek wędrowaliśmy po górach. Wjechaliśmy kolejką PKL na Gubałówkę, przeszliśmy jej grzbietem na Polanę Szymoszkową, gdzie urządziliśmy sobie mały piknik. Następnie w promieniach słońca zeszliśmy przez Śmiechówkę do Kościeliska. Po południu w dwóch grupach uczestniczyliśmy w warsztatach: malowaliśmy na szkle lub poznawaliśmy strój góralski. Wieczorem czekała nas niespodzianka – pokaz 3D prowadzony przez taterników i miłośników przyrody tatrzańskiej. Poznaliśmy faunę i florę Podhala.

Środa

Środa wprawdzie przywitała nas deszczem. W „oknie pogodowym” wyruszyliśmy pod opieką Pani Dyrektor DWD w Kościelisku – przewodniczki tatrzańskiej do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ruszyliśmy Doliną Strążyską – jedną z reglowych dolin tatrzańskich – na Polanę Strążyską, a potem malowniczym i stromym szlakiem do wodospadu Siklawica. Popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem sportu – rywalizowaliśmy na boiskach sportowych przed Pałacem Tatrzańskim. Braliśmy udział w warsztatach,  a później wspólnie kibicowaliśmy reprezentacji Polski w piłce nożnej w meczu Belgia – Polska. Chyba byliśmy mało skuteczni, ponieważ Polacy przegrali 1:6.

Czwartek

W czwartek czekała nas wyprawa do Zakopanego. Obejrzeliśmy skocznię narciarską – Wielką Krokiew. Podziwialiśmy Krupówki, gdzie kupiliśmy pamiątki, by na końcu przejść Równią Krupową do bazy lotniczej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyjątkowe spotkanie z ratownikiem i jego opowieść o pracy i niesieniu pomocy w górach były fascynujące. Byliśmy też świadkami wciągania śmigłowca Sokół do hangaru – na pewno nie będziemy mieć już okazji, by przeżyć taką ciekawą przygodę.

Po południu czekała nas kolejna atrakcja – wizyta w muzeum – w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy” w Murzasichlu. Tam gazda gwarą góralską opowiadał nam o życiu na Podhalu, kulturze i zwyczajach tego regionu. Usłyszeliśmy wiele śmiesznych gawęd góralskich, piosenek, wysłuchaliśmy gry na tradycyjnych instrumentach góralskich oraz poznaliśmy historię ruchu taterniczego. Wieczór zakończyliśmy warsztatami ceramicznymi – każdy z nas wykonał magnes z zimnej porcelany.

Piątek

Dzień wyjazdu też był pełen wrażeń. Odwiedziliśmy Bacówkę nad Białym Potokiem. Braliśmy udział w pokazie wyrabiania oscypków i sami mogliśmy je przygotować, a później degustowaliśmy grillowane oscypki z żurawiną. Do Pałacu Tatrzańskiego wróciliśmy pieszo – zielonym szklakiem przez Kiry, ośrodek biathlonowy i Szeligówkę do Kościeliska.

Żal nam było opuszczać Kościelisko i wspaniałych opiekunów. Niestety, to co dobre i fascynujące zawsze szybko się kończy. Zielona szkoła w Kościelisku na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

OK
X