Zielona szkoła 5a i 6c

Wycieczka do Ciężkowic klas 5a i 6c

W ramach pobytu na zielonej szkole w Jodłówce Tuchowskiej odwiedziliśmy w poniedziałek 27 lutego 2023 roku Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach. Zwiedziliśmy wystawę multimedialną poświęconą faunie i florze Polski. Zgasło światło i przemiły głos prowadził nas pomiędzy eksponatami. Zobaczyliśmy niezwykle bogatą kolekcję polskiej fauny. Płynęliśmy batyskafem po dnie rzeki Białej Tarnowskiej, poznając jej ekosystem. Grupa wraz z przewodnikiem wpłynęła do rzeki, poznała jej mieszkańców, ale także czyhające na nich zagrożenia. Po lekcji muzealnej odwiedziliśmy Skamieniałe Miasto – rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Ciężkowickim. Zachwycały nas geologiczne formy piaskowca: Orzeł, Czarownica czy Ratusz.
Ten wspaniały dzień zakończyły warsztaty cyrkowe.
Klasa 5 a i 6 c z wychowawczyniami.

5a i 6c w Krośnie

We wtorek 28 lutego pojechaliśmy z Jodłówki Tuchowskiej do Miasta Szkła – Krosna. Odkryliśmy magię tworzenia szkła, oglądając pokaz hutniczy oraz artystyczną pracę szlifierzy. Obejrzeliśmy film o historii Centrum Dziedzictwa Szkła. Widzieliśmy słynne na całym świecie i unikatowe szklane cuda. My również zostaliśmy artystami: w czasie warsztatów wykonaliśmy swoje obrazy na szkle.
Po spacerze przez renesansowy rynek dotarliśmy do Muzeum Misyjnego Sióstr Klawerianek, które prowadzą misje na kilku kontynentach. Jest ono pełne egzotycznych eksponatów przywiezionych z różnych zakątków świata. I my mieliśmy okazję przynieść się do Afryki za pośrednictwem naszych przewodniczek, sióstr zakonnych z Nigerii. Nauczyły nas śpiewać piosenkę w swoim języku i opowiedziały o codziennym życiu dziecka w Nigerii. Na koniec przebraliśmy się w afrykańskie stroje ludowe.
Zachęcamy Was do odwiedzenia magicznego Krosna, gdzie miło spędziliśmy wtorek 28 lutego.
Klasy 5 a i 6 c z wychowawczyniami.

Karpacka Troja, czyli podróż w czasie

Za nami trzeci dzień pobytu na zielonej szkole. Dziś przenieśliśmy się do Karpackiej Troi . W Trzcinicy naturalnej wielkości postacie i idealnie odtworzone narzędzia pracy oraz stroje sprawiły, że mogliśmy cofnąć się do epoki brązu. W skansenie weszliśmy w sam środek życia mieszkańców karpackiej osady książęcej. Z platformy widokowej podziwialiśmy dolinę rzeki Ropy i Beskidy. W Parku Archeologicznym weszliśmy na wały obronne z palisadą oraz do zrekonstruowanych chat. Czy wiedzieliście, że osada w Trzcinicy jest starsza od Biskupina?
Jak nasi przodkowie Słowianie i my zajęliśmy się wytwarzaniem przedmiotów z gliny na warsztatach ceramicznych. Po pobycie w Karpackiej Troi zachowamy też w pamięci ciekawy film , dzięki któremu mogliśmy dotknąć przeszłości.
Wrócimy tu na pewno!

Klasy 5a i 6c z wychowawczyniami

Spotkanie z gościem specjalnym

Wieczorem 1 marca odwiedził nas podróżnik pasjonat, pan Karol Gut. Przygotował dla nas prezentację pt. Autostopem do Mongolii. Usłyszeliśmy opowieść o wspaniałych ludziach, których poznał pan Karol pokonując 11000 km autostopem przez Rosję, Mongolię i Chiny. Zachwyciła nas piękna przygoda , niezapomniane krajobrazu znad Bajkału oraz otwartość innych ludzi. Ponad 100 kierowców życzliwie pomagało panu Karolowi dotrzeć do celu. Na koniec obejrzeliśmy profesjonalny film – pamiątka z wyprawy. Nasz podziw wzbudziły ujęcia Drogi Mlecznej i gwiaździstego nieba nad mongolskim stępem oraz wnętrza jurty. Wielu z nas ma podobne marzenia jak pan Karol – tylko od nas zależy, czy je zrealizujemy.

Uczniowie klas 5a i 6 c z wychowawczyniami

Powrót do dzieciństwa

W czwartek 2 marca pojechaliśmy z Jodłówki Tuchowskiej do Muzeum Lalek w Pilźnie. Mieliśmy okazję obejrzeć oryginalne lalki koptyjskie, nepalskie, brazylijska czy ukraińskie. Szczególne wrażenie wywarła na nas kolekcja zabawek japońskich Daliśmy się oczarować i przenieśliśmy się do czasów dzieciństwa, oglądając tematyczne wystawy i słuchając bajek, baśni oraz legend z różnych części świata. Poznaliśmy różne rodzaje lalek, a następnie jedna z nich wykonaliśmy na warsztatach w pracowni lalkarskiej. Do domu zabierzemy kukiełki krasnoludków, rycerzy i księżniczek, a nawet małą czarownicę.

Uczniowie klas 5a i 6c z wychowawczyniami

Artystyczny wieczór w Jodłówce Tuchowskiej

W czwartek po obiedzie uczniowie klas 5a i 6c brali udział w warsztatach wikliniarskich. Mieli możliwość wyplatania koszyków z wikliny. Efektem pracy były wielkanocne koszyczki ozdobne.
Natomiast po kolacji opiekun z Jodłówki, pan Jakub Nowak zabrał nas w świat fotografii. Uczestniczyliśmy w pokazie i warsztatach, w czasie których nauczyliśmy się kadrować, operować światłem , ustawiać obiektyw i statyw. Efekty naszej zbiorowej pracy – nazwiska naszych wychowawczyń – możecie zobaczyć poniżej.

Od aptekarza do kąta. Ciekawostki muzealne z Biecza.

W piątek 3.03. uczniowie klas 5a i 6c zwiedzili Muzeum Ziemi Bieckiej z oddziałem w Kromerówce. Na początku zwiedziliśmy dziewiętnastowieczną aptekę z pełnym wyposażeniem, w tym zobaczyliśmy piękną kasę, wagi aptekarskie, pojemniki. Obejrzeliśmy wystawę prezentującą elementy wyposażenia mieszkań bogatego mieszczaństwa z XIX wieku . W sali muzycznej na ekspozycję składały się instrumenty ludowe i dworskie, zwane samograjami. W Domu z basztą widzieliśmy wytwory rzemiosła i przedmioty codziennego użytku , narzędzia z okolicy Biecza. Później w Kromerówce zobaczyliśmy kolekcję starodruków, przede wszystkim dzieł Marcina Kromera i Wacława Potockiego. Najcenniejszym dziełem była Kronika Marcina Kromera z 1555 roku (oryginał). Jest tam też wystawa z życia codziennego mieszkańców starego Biecza.
Na koniec spotkaliśmy się z katem w miejskiej turmie w wieży ratuszowej.
Tak minął mam ostatni dzień zielonej szkoły. Pełni wrażeń wracamy do Krakowa!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

X