Wycieczka do Kopalni soli w Wieliczce.

Wycieczka do Kopalni soli w Wieliczce.

Kopalnia soli w Wieliczce

17 listopada klasa 3 D porzuciła szkolne mury, by udać się na wędrówkę korytarzami Kopalni Soli w Wieliczce. Zeszliśmy pod ziemię na głębokość 135 metrów. Po drodze pokonaliśmy ponad 800 schodów i 3 km trasy. Przewodnik opowiadał nam o historii kopalni, jej tajemnicach oraz legendach. Podziwialiśmy jeziora solankowe i solne rzeźby. Widzieliśmy oryginalne urządzenia i sprzęt do wydobywania soli oraz ślady prac górniczych. Zwiedziliśmy komory i unikatowe kaplice wykute w soli przez górników, w tym najsłynniejszą kaplicę św. Kingi. Dowiedzieliśmy się także, jak cenna była sól oraz w jaki sposób ją transportowano.

Odkrywamy podziemny świat

W zabytkowej kopalni czekało na nas mnóstwo ciekawostek i tajemnic do odkrycia, nikt się nie nudził. Pani przewodnik dbała o to, żeby każdy młody turysta zdobył nowe umiejętności, poczuł klimat kopalni i emocje towarzyszące przebywaniu pod ziemią. Poznaliśmy pracę górników oraz dowiedzieliśmy się, jak w dawnych czasach wydobywano sól. Wiemy, że ich praca wymagała dobrej kondycji, ale także wiązała się z różnymi trudnościami i niebezpieczeństwami. Zmierzyliśmy się nawet z kilkoma zadaniami, jakie musieli wykonywać górnicy. Wykazaliśmy się przy tym siłą, zwinnością i szybkością.

Spotkanie ze Skarbnikiem

Dopisało nam szczęście – podczas wędrówki spotkaliśmy dobrego ducha kopalni- Skarbnika. Według legend strzeże on podziemnego skarbu – soli. Jest obecny w wielu górniczych opowieściach, zarówno związanych z kopalniami węgla, jak i soli. Wspólnie z nim przedstawiliśmy inscenizację legendy o pierścieniu św. Kingi. Wyjaśnia ona, w legendarny sposób, skąd wzięła się sól w wielickiej kopalni. Podczas zwiedzania poznaliśmy także naukowe wytłumaczenie tego faktu.

Okazało się, że kopalnia soli w Wieliczce jest także świetnym miejsce do rozgrywania konkurencji sportowych. Rywalizowaliśmy w różnych dyscyplinach wzorowanych na pracach dawnych górników.

Na zakończenie zwiedzania otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Wiadomości zdobyte podczas wycieczki, wzmocnione pozytywnymi przeżyciami zostaną z nami na długo. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

X