RAJCUŚ KRAKOWSKI

Witam pięknie i radośnie, w mym Krakowie – drodzy goście,
Choć Rajcusiem jestem małym, chcę pokazać Wam gród cały,
Byście kiedyś moi mili mądrze miastem tym rządzili!”

Chcemy lepiej poznać nasze miasto i jego zabytki. Ale nie tylko…  Przygotowujemy się też do tego, że kiedyś to my będziemy decydowali o jego sprawach. Dlatego już jako pierwszoklasiści – uczniowie klas 1 a i 1 e bierzemy udział w konkursie „Rajcuś Krakowski”. Za nami już 2 etapy, czyli:

„Rajcuś i my” – przedstawienie i warsztaty teatralne, które odbyły się w marcu w naszej szkole. Poznaliśmy wtedy Rajcusia. Zapoznał nas z różnymi trudnymi słowami, używanymi w dawnym Krakowie. Nazwy ginących obecnie zawodów, słowa opisujące ubrania, jakie dawniej się nosiło, a także to, co kiedyś wiązało się z władzą miejską – już nie są dla nas tajemnicą.

Kiedy już przygotowaliśmy się teoretycznie, mogliśmy przejść do drugiego etapu wtajemniczenia, czyli…

„Spaceru z Rajcusiem po Krakowie”. Punktem początkowym naszej kwietniowej wędrówki był Barbakan. To tam spotkaliśmy się  z panią Aleksandrą – naszą przewodniczką po mieście Rajcusia. Po kilku zabawach zapoznawczych podzieliliśmy się na grupy. Idąc w stronę krakowskiego Rynku rozwiązywaliśmy w zespołach różne zadania, łamigłówki i zagadki. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnału oraz przyglądnęliśmy się dokładnie znajdującym się tam zabytkom. Następnie, niczym prawdziwi detektywi, rozpoznawaliśmy te ważne krakowskie budowle na podstawie ich  fragmentów widzianych na fotografiach. Po krótkim odpoczynku skierowaliśmy swoje kroki w stronę miejsc związanych ze sprawowaniem władzy w Krakowie. Najpierw zwiedziliśmy Wieżę Ratuszową, czyli pozostałość po dawnym Ratuszu. Pokonaliśmy wiele schodów, ale było warto – widok na panoramę miasta był przepiękny. W salach Wieży Ratuszowej zobaczyliśmy stroje dawnych rajców, miejskie pieczęcie i symbole władzy miejskiej. Przechodząc od tego, co dawne ku współczesności, udaliśmy się przed Pałac Wielopolskich. Już wiemy, gdzie obecnie urzęduje prezydent naszego miasta. Dzięki pomnikom znajdującym się przy Placu Wszystkich Świętych  poznaliśmy też jego poprzedników, zasłużonych dla Krakowa. Tam zakończyła się nasza wycieczka.

Przed nami ostatni etap konkursu „Rajcuś Krakowski”, czyli wykonanie plansz „Kraków – dawniej, teraz i przyszłości”.  Wykonamy je w małych zespołach, więc przy okazji poćwiczymy umiejętność zgodnej współpracy. Postaramy się przedstawić w nich w formie plastycznej to, czego dowiedzieliśmy się podczas spektaklu i wycieczki. Trzymajcie za nas kciuki!