Muzeum Żywego Obwarzanka

OBWARZANEK CZY PRECEL?

Tuż przed feriami w piątek 9 lutego 2024r. klasa 3c wybrała się do Muzeum Żywego Obwarzanka. Głównym punktem wycieczki było oczywiście wykonanie swojego własnego obwarzanka, symbolu Krakowa.  Wizyta w muzeum rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia. Dowiedzieliśmy się skąd wziął się obwarzanek, że jego nazwa związana jest z procesem jego produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Dzieci potrafiły wymienić składniki potrzebne są do zrobienia ciasta. Znały również różnice pomiędzy obwarzankiem, a preclem. Po instruktażu  z zapałem rolowały i lepiły ciasto,  by w końcowym efekcie uzyskać swojego własnoręcznie ulepionego obwarzanka. Oczekiwanie na wypiek umiliło obejrzenie krótkiej animacji dotyczącej 600 letniej historii obwarzanka.  Dzieci dowiedziały się również po czym poznać prawdziwego i oryginalnego krakowskiego obwarzanka. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki zabrał  swój pachnący, cieplutki wypiek. Zadowoleni, uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

Wychowawca klasy
Anna Nowaczyk