MAURYCY POLASKI

MAURYCY POLASKI – niezwykły gość

Poprawne posługiwanie się językiem ojczystym potrafi być prawdziwym utrapieniem.  Na szczęście z pomocą może przyjść Maurycy Polaski– aktor, autor tekstów piosenek, poeta i entuzjasta poprawnej polszczyzny. Wtedy mówienie bez błędów stanie się prostsze.

14 i 15 marca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy pana Maurycy Polaskiego. Spotkali się z nim uczniowie klas I, II, III, a także V i VI.

Pan Maurycy podzielił warsztaty na trzy części:

Pierwsza z nich zatytułowana „Wierszyki na giętkie języki” była poświęcona temu jak poprawnie mówić. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób artykułować głoski oraz zdobyły praktyczną wiedzę z zakresu dykcji i emisji głosu.

Druga część to „Żabki i żabki, czyli słowne pułapki”. Uczniowie dowiedzielisię, co to są homonimy, a następnie rywalizowali z prowadzącym, kto wymyśli więcej słów mających różnorakie znaczenie.

Trzecia część to „Corrida językowa, czyli 10 byków głównych”, w której skupiliśmy się na gramatycznych błędach, których w potocznym języku popełniamy mnóstwo. Nasz Gość w żartobliwy i przyjazny sposób pokazał dzieciom, jak tych błędów unikać.

Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat poprawnego posługiwania się językiem polskim. Wygrały również rywalizację w wymyślaniu homonimów. Wszyscy bawili się fantastycznie, zwłaszcza przy ćwiczeniach z dykcji.

W trakcie spotkania nasz gość opowiadał o zawodzie aktora, czytał swoje wiersze a także rozmawiał z dziećmi o wszystkim, czego by się chciały dowiedzieć o książkach, teatrze i kabarecie. Na koniec każdy mógł zakupić książeczkę z autografem pana Maurycego.

Dziękujemy naszemu Gościowi za wspaniale poprowadzone warsztaty i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję się spotkać.

Anna Nowaczyk
Wychowawca 2c