Warsztaty „Leśna banda” i Teatrzyk Kamishibai – klasa 2 a

„Leśna Banda”

W środę 11 października klasa 2 a wyruszyła na pierwsze zajęcia warsztatowe z cyklu „Leśna Banda” do Parku Leśnego Witkowice. W sumie, w ciągu całego roku szkolnego weźmiemy udział w 4 warsztatach – tak, abyśmy na własne oczy dostrzegli zmiany zachodzące w lesie w ciągu całego roku.

Leśne rośliny i ich tajemnice

Na miejscu – przy placu zabaw „Leśna Kryjówka” – spotkaliśmy się z naszą leśną edukatorką – p. Dorotą. Wraz z nią poznaliśmy ciekawostki związane z roślinami leśnymi. Dowiedzieliśmy się, które z nich są jadalne, których lepiej nie jeść, a które mają lecznicze właściwości. Poznaliśmy właściwości żywokostu i podagrycznika. Nauczyliśmy się głaskać pokrzywy, skosztowaliśmy, jak smakują. Smakowaliśmy też czosnaczka, a nawet niecierpka. W wolnej chwili skorzystaliśmy też placu zabaw „Leśna Kryjówka”.

Krzesanie ognia

Spacerując po lesie, p. Dorota opowiadała nam różne ciekawe historie i anegdoty. Uczyliśmy się rozróżniać ciernie od kolców, a na koniec 3-godzinnych warsztatów czekało nas coś jeszcze…. Zebraliśmy się w kręgu, w miejscu, które pozwoliło na bezpieczną naukę….krzesania ognia. Najpierw nauczyliśmy się, jak posługiwać się krzesiwem. Następnie, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, krzesaliśmy ogień. Satysfakcja i radość była ogromna. Warsztaty „Leśna Banda” były ucztą dla naszych zmysłów – nacieszyliśmy wzrok lasem skąpanym w słońcu. Wąchaliśmy rośliny – tu bohaterami zostali kurdybanek i czosnaczek. Poznawaliśmy rośliny dotykiem – głaszcząc naszą skórę pędzelkami z kuklików. Smakowaliśmy rośliny jadalne i wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu. Trochę umorusani, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły, a tam czekała nas kolejna atrakcja dnia…

Hobbyhorsing – Teatrzyk Kamishibai

Do naszej klasy przyszła mama Miry – jednej z uczennic i przedstawiła nam opowieść o Hobbyhorsingu. Nie była to zwyczajna bajka. Nasz gość przedstawił nam ją w formie Teatrzyku Kamishibai. Na dodatek, z własnoręcznie wykonanymi ilustracjami. Później mama Miry opowiedziała nam jeszcze o historii Hobby horse’ów. Dowiedzieliśmy się, że hobbyhorsing to dyscyplina sportowa i że jej początki sięgają czasów starożytnych. Oglądnęliśmy też prezentację multimedialną stworzoną przez mamę Miry z ciekawostkami o konikach na patyku. To był dzień pełen wrażeń.