Rubinowy Jubileusz

Rubinowy Jubileusz

Uroczystości Czterdziestolecia Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie

W piątek 13 października w Szkole Podstawowej nr 27 przy ulicy Podedworze 16 odbyła się niecodzienna uroczystość, ponieważ w tym roku szkolnym po raz czterdziesty powitaliśmy w naszych progach uczniów, którzy rozpoczęli kolejny etap nauki.

Obchody Jubileuszu 40-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Konopnickiej w Krakowie zostały objęte honorowym patronatem Pana Prezydenta Miasta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego, który wystosował z tej okazji list do Pani Dyrektor Elżbiety Kaltenberg oraz całej społeczności szkolnej.

Od czerwca odbywały się związane z jubileuszem konkursy, np. Jubileuszowy Bieg Krasnoludków, konkurs na logo szkoły, konkursy literackie, fotograficzny czy plastyczny. Uroczystości poprzedziła msza św. W Kościele Matki Boskiej Różańcowej na osiedlu Piaski Nowe. W piątek w murach szkoły gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych i Dzielnicy XI, byłych dyrektorów szkoły (z Panem Jackiem Tomaszewskim, drugim dyrektorem placówki) oraz emerytowanych pracowników placówki, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedstawicieli służb mundurowych oraz przyjaciół naszej społeczności. Na jubileusz przybyli miedzy innymi: Pan Janusz Kozioł , pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Rozwoju Kultury Fizycznej; Pani Kinga Nizioł – Kierownik Referatu Szkół Ogólnokształcących Urzędu Miasta Krakowa; przedstawiciel Rady Miasta Krakowa – Pan Sławomir Pietrzyk; Pan Krzysztof Sułowski – Przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa; Przewodniczący Rady Dzielnicy XI – Pan Kazimierza Bożek; Pani Urszula Mroczek – Gula – Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Dzielnicy XI; przedstawiciel Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Kraków – Podgórze – Pan Wiceprezes Roman Walczak; Pan Krzysztof Smoleń – przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej, kierownik zespołu realizacji inwestycji oraz Pani Profesor Zofia Chyra – Rolicz – autorka biografii naszej Patronki, Marii Konopnickiej.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny „Rubinowy Jubileusz”, którego motywem przewodnim były zarówno historia placówki, jak i twórczość Marii Konopnickiej. Na scenie pojawiły się między innymi wielki wehikuł czasu, fotel Marii Konopnickiej na tle wielkich skrzydeł, symbolu inspiracji i talentu oraz możliwości, które pojawiają się przed każdym młodym człowiekiem. Dzieci przedstawiły układy choreograficzne zainspirowane wierszami Patronki, profesjonalny program taneczny z kołami oraz wstążką oraz układ baletowy z tamburynem. Uczniowie chwalili się swoim talentem aktorskim i wokalnym, prezentując scenki przenoszące bohaterów w czasie, nawet w odległe lata drugiej połowy XIX wieku czy do 1983 roku, czyli powstania szkoły. Na scenie pojawiła się zjawiskowa Maria Konopnicka w pięknym kostiumie z epoki czy Stefek Burczymucha, a nasi uczniowie, którzy wcielili się w krasnoludki z utworów Patronki, szukali ciągle swojego kolegi, szukali i … wreszcie znaleźli!  Występy teatralne i taneczne zostały urozmaicone przez chór szkolny oraz prezentację multimedialną. Na koniec wspólnie z publicznością odśpiewaliśmy „Czterdzieści lat minęło” oraz „We are the champions”.

Po nagrodzonym owacjami finale goście zwiedzili szkołę, obejrzeli pokonkursowe wystawy: reportażu fotograficznego „Jeden dzień z życia klasy”, ilustracji „Uczniowie SP 27 ilustratorami utworów Marii Konopnickiej”, lapbooków, galerię zdjęć poświęconych historii szkoły, a na pierwszym piętrze – kącik poświęcony Patronce. Wspomnienia kontynuowali przy poczęstunku.

Dobrze było uświadomić sobie, że wszyscy bez wyjątku jesteśmy w jednej klasie, w której ponadczasowym Profesorem jest Historia, nasza wspólna , czterdziestoletnia historia. Uczymy się, pamiętając doświadczenia wszystkich uczniów i pracowników, byłych i obecnych. Wszyscy dobrze rozumiemy wszystko to, co nam się tutaj, w naszej szkole, przydarzyło – i przydarzy. To 40 lat codziennych problemów, odwaga stawiania im czoła, umiejętność akceptacji tego, co niesie los, rozumienia głęboko sensu naszych doświadczeń. Dobrze powspominać dawne sukcesy naszych nauczycieli oraz uczniów i cieszyć się z obecnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli w tym okresie z nami, wspierając nas w wielu aktualnych i przyszłych przedsięwzięciach!

Tekst: Joanna Grążko-Broda

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

X