11 listopada w SP 27

11 listopada w SP 27 przebiegał w sposób szczególny

KALSY I-III

Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”.

Dnia 10 listopada pod hasłem „Jest takie miejsce, taki kraj” w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Akademia przygotowana przez uczniów klasy 2 a i 2 c miała formę spektaklu słowno – muzycznego: recytowano wiersze patriotyczne oraz odśpiewano pieśni żołnierskie, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Uczniowie przybliżyli kolegom historię naszego kraju – czasy, kiedy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. W obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny: począwszy od zaborów- aż po rok 1918. Dzieci  w narodowych strojach zatańczyły poloneza. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i rotę. Pani dyrektor mgr Elżbieta Kaltenberg podziękowała małym aktorom za wspaniałą lekcje historii, którą zapamiętamy na długo. Podziękowała licznie przybyłym Rodzicom, Babciom i Dziadkom.
Młodzież szkolna także z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Agnieszka Klupa 2 a
Anna Nowaczyk  2 c

Przedstawienie

KALSY IV-VIII

Co to jest niepodległość?

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie z klas 5a i 6c z wychowawczyniami – p. Jolantą Adamczyk oraz p. Joanną Grążko-Brodą –  przygotowali w czwartek 10 listopada w sali gimnastycznej  montaż słowno – muzyczny pod tytułem “Co to jest niepodległość?” W spektaklu wykorzystano poezję polskich twórców, między innymi fragmenty “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz polskie pieśni patriotyczne, które zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem p. Doroty Garści. Występ urozmaicił pokaz taneczny z szarfą uczennicy Alicji Kowalczyk z klasy 5c, która zademonstrowała układ do utworu “Co to jest niepodległość?”. Niewątpliwym atutem przedstawienia były stroje aktorów (kontusze szlacheckie, mundury ułanów i oryginalne  stroje ludowe) oraz rekwizyty – szable, czapki z otokiem i flagi narodowe. Zachwycona publiczność nagrodziła wspaniałych młodych  aktorów gromkimi  brawami i gratulacjami.

Przedstawienie