Zielona Szkoły w Poroninie

„Powiedz mi – zapomnę.
Pokaż mi – a zapamiętam.
Pozwól mi działać – a zrozumiem”

Zielona Szkoły klas 3c i 5b w Poroninie

Ośrodek „LIMBA” Kośne Hamry.

Szkoła to nie tylko  lekcje i zadania domowe, ale przede wszystkim niezapomniane wycieczki, zielone szkoły, wspólne spędzanie czasu. Poznawanie  i uczenie siebie nawzajem   w warunkach odmiennych niż sala lekcyjna.

W poniedziałek 25.09.2023r. uczniowie klasy 3c i 5b wraz z wychowawcami wyjechali na zieloną szkołę do malowniczo położonego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Limba” w Poroninie. Po przyjeździe rozpakowaliśmy bagaże w przydzielonych pokojach, poznaliśmy regulamin pobytu, zwiedziliśmy najbliższą okolicę i miejsca z których będziemy korzystać: place zabaw, mini siłownię, bacówkę, sale kominkową, taneczną, pokoje gier i zabaw dla dzieci.  Mieliśmy do dyspozycji boiska do piłki nożnej, koszykówki, graliśmy w bilard, ping-pong, mieliśmy dyskotekę w sali tanecznej i spędziliśmy niezapomniane chwile w Krainie Urwisów oraz w basenie i jacuzzi.

Chodziliśmy na spacery, w których podziwialiśmy piękno górskiej przyrody. W lesie zatrzymaliśmy się nad potokiem „Cicha Woda”, tu przyświeciło nam piękne słońce. Odwiedzili nas Górale z krwi i kości reprezentujący folklor Czarnych Górali. Opowiedzieli o tradycjach, legendach związanych z górami. Zorganizowali góralskie zabawy oraz tańce regionalne. Piekliśmy kiełbaski i tańczyliśmy w rytm góralskiej nuty.

Zwiedziliśmy też Zakopane, swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od Centrum Edukacji Przyrodniczej gdzie mieliśmy okazję zobaczyć największą interaktywną makietę Tatr w Polsce, poznaliśmy faunę i florę łąki i lasu. W trakcie zwiedzania mogliśmy zajrzeć także do jaskini. Spacer po Zakopanem rozpoczęliśmy wędrówką na  Wielką Krokiew.  Na samą górę skoczni przeszliśmy pieszo podziwiając rozpościerające  się malownicze widoki. Spacerując dalej, wstąpiliśmy do podziemi kamienicy w górnej części Krupówek gdzie znajduje się prawdziwa mysia norka, a tam ponad 1000 myszek z całego świata żyjących w różnych baśniowych sceneriach! To Myszogród!!!. Widzieliśmy: myszki rasowe białe, brązowe, długowłose, egipskie, najmniejsze gryzonie świata myszki pigmejskie. Te rozkoszne stworzonka jeździły  pociągiem, latały helikopterem, mieszkały w domkach góralskich, magicznych drzewach, gitarze lub książkach. Oglądając góralski jarmark wstąpiliśmy na  rodzimej produkcji lody. Kolejką linową wyjechaliśmy na szczyt Gubałówki. Tu podziwialiśmy panoramę Zakopanego i Tatr.

W środę spotkanie z przewodnikiem górskim i wycieczka w góry do Doliny Kościeliskiej i Schronisko Ornak. Dolina jest niezwykle malownicza, otoczona  pasmami gór, polany, bramy, turnie, jaskinie i wartki Potok Kościeliski. Jak góry to i Bukowina Tatrzańska a tam warsztaty – malowania na szkle czyli to co jest charakterystyczne dla Podhala. Wybór wzór był ogromny, każdy znalazł coś dla siebie. Obrazki naszych artystów wyszły pięknie bo włożyli  w to dużo serca, oprawione prace w drewniane ramki będą wspaniałą pamiątką.

W piątek Morskie Oko – bajkowo położone, najpiękniejsze polodowcowe jezioro w Tatrach. W czasie wędrówki zobaczyliśmy  Wodogrzmoty Mickiewicza, malownicze szczyty: najwyższy wierzchołek Polski – Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, strzelisty Mnich, a nad błękitną tonią okazałe limby.

Wyjazd na zieloną szkołę okazał się udany, był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. Zielona szkoła okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! Żałowaliśmy, że nasza przygoda już się kończy, byli tacy którzy chcieli przedłużyć pobyt.

Wszyscy zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ wzorowe zachowanie budziło zachwyt wszystkich, którzy mieli z nimi styczność. Wiele widzieliśmy, zrozumieliśmy i  doświadczyliśmy,  tego nie da  nauczyć się z żadnej książki. Jednym słowem SUPER!!!

Z niecierpliwością czekamy na kolejną Zieloną Szkołę!!!

Wychowawcy:
Anna Nowaczyk