Podróż pociągiem

Niezwykła podróż pociągiem klasy 1d

13 czerwca uczniowie klasy 1d, wraz z kilkoma innymi klasami ze szkół podstawowych z Krakowa oraz Libiąża, mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż pociągiem Polregio na trasie Kraków – Libiąż – Kraków. Wszystko to za sprawą akcji „Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż”, zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Krakowie, Komendę Powiatową Policji w Chrzanowie, firmę POLREGIO S.A., Libiąskie Centrum Kultury, Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie, PKP Linii Kolejowych S.A. oraz Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce Polregio S.A. Małopolski Zakład w Krakowie.

Celem wycieczki było podniesienie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi mogą się spotkać podczas wakacji. Już sama podróż pociągiem okazała się ekscytującym przeżyciem. Dzieciom towarzyszył  przewodnik z Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z psem o imieniu Largo, który oczarował wszystkich swoim posłuszeństwem i umiejętnościami. Około godz. 10:30 pociąg dotarł do Libiąża. Tam na dzieci oczekiwali policjanci ruchu drogowego z miejscowej jednostki, którzy zadbali o to, aby mali podróżnicy bezpiecznie przeszli ulicami miasta i dotarli do Libiąskiego Centrum Kultury, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Już po przybyciu dzieci zostały ciepło przywitane przez energiczną animatorkę, która z uśmiechem na twarzy zapraszała je do wspólnej zabawy, w rytmie największych przebojów. Uczniowie z zachwytem obserwowali tworzenie ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, a nawet mogły spróbować swoich sił w ich puszczaniu. Mali podróżnicy wzięli udział w grach, quizach i loteriach o tematyce bezpieczeństwa przygotowanych przez organizatorów, zdobywając mnóstwo gadżetów.

Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, w miejscach publicznych i na terenach kolejowych. Nagrodami w konkursach były m.in. odblaski, maskotki, materiały plastyczne oraz gry i materiały edukacyjne. Jedną z najważniejszych części pikniku był instruktaż pierwszej pomocy, podczas którego dzieci uczyły się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, użyć defibrylatora, przeprowadzić resuscytację na przygotowanych fantomach. Wizyta w Libiążu nie mogłaby się obyć bez zapoznania się ze specyfiką pracy techników kryminalistyki. Dzieci z bliska mogły zobaczyć narzędzia wykorzystywane przez policjantów do zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa, dowiedzieć się, jak pobiera się odciski palców, a także wykonać odbitki na kartach, które mogły na pamiątkę zabrać ze sobą do domu. Na uczniów czekał również słodki poczęstunek, popcorn oraz woda i ciepła herbata. Po dniu pełnym wrażeń i nauki nadszedł czas na pożegnanie, o godzinie 13:00 pociąg ponownie zabrał dzieci do Krakowa.