W imieniu Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa informujemy, iż w dniach 6-7 czerwca br. w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie w godzinach od 11.00-17.00 odbędzie się piknik ekologiczny zorganizowany w ramach obchodów „Światowego Dnia Ochrony Środowiska”.
Ideą tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na istniejące problemy oraz niebezpieczeństwa jakie powstają w wyniku lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej oraz problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego. Dzień ten, ma przypominać, z jakimi problemami ekologicznymi boryka się nasza planeta oraz podjąć próbę ich rozwiązania.
Ma on również na celu uświadomić nam, iż obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego i że nasze codzienne decyzje, wybory i zachowania tworzą świat w jakim żyjemy.
Podczas pikniku przewidziane są liczne: warsztaty, konkursy, pokazy, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci, które wypełnione będą wiedzą proekologiczną tj.:
„Bądź eko w swoim mieście” – quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej dla młodzieży i dorosłych, interaktywne zadania o tematyce klimatycznej w wersji papierowej i elektronicznej – (termin: 6 czerwca)
„Z energią w stronę klimatu” – warsztaty edukacji proklimatycznej, skupione wokół praktycznych wskazówek na temat tego jak dbać o klimat, czyli m.in. jak wspierać ekologiczne projekty, wybierać ekologiczne środki transportu lub zadbać o mikroretencję. (termin: 7 czerwca)
„Jak działa Ekospalarnia” – warsztaty edukacyjne dzięki którym będzie można się będzie dowiedzieć jak dzięki odpadom nienadającym się do recyklingu powstaje energia elektryczna i cieplna. Prowadzone będą eksperymenty z suchym lodem i filtrem wodnym by na własne oczy przekonać się, jak skutecznie oczyszczać spaliny. (termin: 6 i 7 czerwca)
„Warsztaty upcyclingowe – stwórz własny instrument muzyczny” podczas których zadajemy sobie pytanie „Jak brzmią śmieci?” tworząc upcyklingowe rainmakery. Ten niezwykły instrument nie tylko pięknie brzmiący, ale też cieszący oko zrobimy z kartonowych tub, które gdyby nie my – trafiłyby do kosza. Pokażemy jak z niepotrzebnych już przedmiotów tworzyć estetyczne, misterne i artystyczne zdobienia. Każdy z uczestników wyjdzie z warsztatu z własnym, wyjątkowym i niepowtarzalnym reinmaker’em. (termin: 6 czerwca)
„Zapylacze w lesie i w ogrodzie” – co to są zapylacze, czemu są potrzebne i jak możemy o nie dbać, „Zielnik dla owada” – wykonywanie zielnika roślin bliskich owadom zapylającym. (termin: 6 czerwca)
„Jakie to drzewo” – poznawanie drzew i drewna gatunków leśnych, „Obieg dwutlenku węgla w przyrodzie” – gra edukacyjna ilustrująca co dzieje się z dwutlenkiem węgla, skąd on się bierze i gdzie trafia i dlaczego istotnie wpływa na przyrodę. „Kontynenty – zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi” (termin: 7 czerwca)
„Gdzie to wyrzucić?” – edukacyjne gry i zabawy dotyczące zasad postępowania z odpadami, a także sposobów na zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów. (termin: 6 i 7 czerwca)
„Krajobraz jest nasz” – jak wspólnie zadbać o małopolskie krajobrazy. (termin: 6 i 7 czerwca)
„Borsukowa Owadziarnia”– warsztaty przyrodnicze połączone z mikrowyprawą na której poznamy z bliska najpiękniejsze, najsprytniejsze oraz najbardziej kolorowe owady. Policzymy, ile kropek ma biedronka, sprawdzimy jak daleko skacze konik polny i co motyle mają wspólnego z łuskami. (termin: 7 czerwca)
„Woda na wagę złota” – zadbaj z nami o Błękitną Planetę i jej zasoby wodne, ogranicz ślad wodny, zagraj o wodę i stwórz katalog dobrych praktyk, które pomogą ją oszczędzać. (termin: 6 czerwca)
„Nie zapraszaj dzikach zwierząt do miasta” – warsztaty edukacyjne z zakresu co robić żeby nie zachęcać dzikich zwierząt do żerowania w mieście, jak prawidłowo zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikim zwierzęciem. (termin: 6 i 7 czerwca)
KAŻDY KTO ODWIEDZI PIKNIK OTRZYMA ROŚLINKĘ.
Serdecznie zapraszamy.