Klasa 2 B
24 grudnia, klasa 2 B udała się na wycieczkę do Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Uczniowie wzięli udział w pięciu fascynujących projektach:
– zwiedzając kaplicę, kryptę rodziny Lubomirskich oraz komnaty poznali historię XVII – wiecznego zamku;
– podążając podziemną trasą nietoperzową podziwiali średniowieczne narzędzia tortur;
– wzięli udział w turnieju łuczniczym, za który otrzymali pamiątkowy dyplom;
– ogromne zainteresowanie wzbudziły warsztaty alchemii, czyli kreatywne odkrywanie zakurzonych zakamarków alchemicznego laboratorium. Ich efektem było zrobienie własnego pachnidła;
– największą atrakcją był jednak Bastion VR. Wirtualna rzeczywistość pozwoliła uczniom na podróż w czasie. Prezentacja z wykorzystaniem urządzenia zwanego Oculus umożliwiła swobodny lot przez wiśnicki zamek, co pozwoliło również zobaczyć, jak cudownie być nietoperzem.
Podczas pobytu przygotowano kociołek niespodziankę. Mogliśmy zatem skosztować średniowiecznych przysmaków. Mimo chłodnej pogody atmosfera był gorąca. Wszyscy uczestnicy wrócili do domu zadowoleni, wyposażeni w piękne pamiątki.
Klasay 2 D i 3 A
Również w ramach projektu pn. „Odkrywamy Małopolskę”, klasa 2 D i 3 A wybrały się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Zwiedzili tam piękny barokowy Zamek Kmitów i Lubomirskich. Pod opieką instruktora każdy spróbował swoich sił w strzelaniu z łuku, a następnie odbł podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR-360. Przechodząc tzw. „Trasą Nietoperza”- tajemniczym przejściem z dziedzińca do podziemi zamku udało się oczcuć dreszczyk emocji. Największych wrażeń dostarczyła wszystkim „Zamkowa Akademia Alchemii”. Warsztaty alchemiczne, podczas których zgłębiano tajemnice średniowiecznych alchemików i można było również wykonać pachnidła. Na koniec odbyła się rycerska uczta.
Klasy 6 A i 6 C
18 listopada 2021 roku także klasy 6 A oraz 6 C udały się na jednodniową wycieczkę do Nowego Wiśnicza zrealizowaną w ramach ww. projektu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Zamek Kmitów i Lubomirskich z XIV wieku i stoczyć pojedynek na miecze. Niektórym udało się zasiąść na królewskim tronie oraz upolować dziką zwierzynę strzelając z łuku ;).
Również niemałą atrakcją było zejście do podziemi bastionu, by przejść Trasą Nietoperza (niektórzy nawet zobaczyli latających mieszkańców podziemnych korytarzy – od nich wzięła swą nazwę trasa :). Dotarli też do pomieszczeń, gdzie mogli zapoznać się ze średniowiecznymi narzędziami i technikami tortur. Wśród nich znalazły się m.in. łoże Madejowe, żelazna dziewica, kołyska Judasza, bocian, wahadło, kozioł czarownic, czy gruszka. Większość eksponatów służyła do przeprowadzenia sądu nad czarownicami. Niejednemu z uczestników na ich widok zjeżył się włos na głowie!
Dzieci wzięły także udział w zajęciach Zamkowej Akademii Alchemii. Przeniosły się do czasów, w których alchemia była sztuką niezwykłą. Były świadkami „wybuchowych” doświadczeń, odczytały tajną wiadomość oraz zawiłą recepturę słynnego polskiego alchemika Michała Sędziwoja.
Samodzielnie przeprowadziły eksperymenty oraz wyprodukowały perfumy. Zwieńczeniem pobytu na wiśnickim zamku była prawdziwie rycerska uczta– smakowity gulasz z upolowanego zwierza 😉
Wszyscy z żalem opuszczali zamkowe mury by wrócić do domu.