Gospodarstwo Edukacyjne Pasymo

22 maja uczniowie z klasy  IE spędzili przedpołudnie w Gospodarstwie Edukacyjnym Pasymo położonym niedaleko Niepołomic. Wiosenną przygodę rozpoczęli przejażdżką melexem do puszczy, gdzie odbyli spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Na tej wyjątkowej lekcji przyrody, mogli utrwalić znajomość gatunków niektórych drzew oraz roślin. Las, soczystą zielenią o tej porze roku, mieniącą się promieniami słońca próbującymi przebić się przez gęstwinę, zapraszał w swe zielone progi.  Wysokonogie sosny, długowieczne dęby i posiadające niemal magiczne właściwości leszczyny delikatnie szemrały, stanowiąc harmonijne tło ptasim solistom. Wielkomiejski gwar ucichł… Uczta dla zmysłów wydawałoby się, a jednak nie do końca, wszak grupa pierwszoklasistów w lesie… 🙂

Atrakcje

Ogromną atrakcją dla wszystkich bez wyjątku podczas pobytu w gospodarstwie był kuc Perełka. Reprezentował udomowiony gatunek i, jak nie trudno się domyślić, stanowił w trakcie rozmowy, żywy materiał dydaktyczny. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat koni. Właścicielka w interesujący sposób opowiadała o ich zwyczajach i wymaganiach. Omówiliśmy sposoby dbania o nie, jak również o wrażliwość tych skądinąd znanych ze swej siły zwierząt. Uczniowie zostali zaznajomieni z akcesoriami do pielęgnacji koni. Następnie uczestniczyliśmy w czyszczeniu kuca i jako ukoronowanie znajomości z czworonożnym stworzeniem, mogliśmy go wreszcie dosiąść i odbyć przejażdżkę.

Oprócz koni, w zagrodzie można było spotkać króliki. Niektóre z nich swobodnie poruszały się po terenie, inne zaś przebywały w otwartej klatce, co dawało możliwość obserwowania ich z bliska, a dzięki uprzejmości Gospodarzy, również pogłaskania tych jakże uroczych futerkowych osobników.

Świeże powietrze i sielski klimat podkręciły smak potraw, którymi zostaliśmy uraczeni. Pomidorowa zupa i kiełbaska z grilla, choć nie były przysmakiem wszystkich uczestników, u większości jednak cieszyły się powodzeniem.

Aktywności

Trampolina i dmuchana zjeżdżalnia pozwoliły dać upust nieposkromionej energii, którą tryskały szczęśliwe z pobytu w niecodziennych okolicznościach  dzieci. Wśród licznych atrakcji znalazły się też warsztaty, podczas których uczniowie wykonali świece, czerpiąc ogromną radość z pracy twórczej. Świeca, jako pamiątka z pobytu w wyjątkowym miejscu, dziś z pewnością przywołuje wspomnienia pierwszego klasowego wyjazdu na łono natury, a dzieci…już marzą o kolejnym.