eTwinning w 1a – Współpracujemy z uczniami z Grecji, Hiszpanii i Turcji

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko), współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. (https://etwinning.pl/o-programie/czym-jest-etwinning)

eTwinning w SP27

W maju 2023 r. klasa 1a przystąpiła do projektu „Games and toys”. Razem z uczniami z Grecji, Hiszpanii i Turcji realizuje kolejno zaplanowane działania.

Wszystkie zadania projektowe dotyczą tematu gier, zabaw i zabawek. Po wzajemnym zapoznaniu się za pomocą mediów elektronicznych, uczniowie przystąpili do rysowania swoich ulubionych zabawek. Dzieci z naszej szkoły wykorzystały do tego program Paint. Powstały takie dzieła:

Efektami naszej pracy podzieliliśmy się poprzez dedykowaną temu platformę TwinSpace. Tam, w Padlecie, czyli wirtualnej tablicy można podziwiać dzieła wszystkich uczestników.

Kiedy już narysowaliśmy swoje zabawki, chcieliśmy dowiedzieć się, czym bawili się nasi rodzice i dziadkowie, kiedy byli mali. Przeprowadziliśmy z nimi wywiady i na mapach myśli zapisaliśmy to, czego się dowiedzieliśmy. Okazało się, że wiele z tych zabaw i zabawek znamy. Mało tego, nadal chętnie się w nie bawimy. A tych, które do tej pory były dla nas zagadką, teraz możemy wypróbować. Nasze mapy myśli:

Podczas rysowania zabawek i rodzinnych rozmów w naszych głowach wykiełkowały pomysły na nowe zabawki. Postanowiliśmy być „eko”i wykonać je z surowców wtórnych. Wcieliliśmy w życie zasadę „re-use”. Nadaliśmy nowe życie odpadom, a przy okazji skonstruowaliśmy nowe zabawki. Oto one:

Chcemy skorzystać z możliwości współpracy z kolegami i koleżankami z Grecji, Hiszpanii i Turcji i poznać ich ulubione zabawy. Przeprowadziliśmy głosowanie i wybraliśmy najlepsze, naszym zdaniem, polskie zabawy. Następnie nagraliśmy krótkie filmiki, gdzie uczymy zagranicznych rówieśników zasad tych zabaw. Już nie możemy się doczekać, kiedy otrzymamy nagrania od nich.

Mimo że, Dzielą nas duże odległości to wzięliśmy udział w pierwszym spotkaniu on-line. Przywitaliśmy się ze sobą w naszych ojczystych językach, przedstawiliśmy się po angielsku i zaprezentowaliśmy efekty dotychczasowych działań. Było to ciekawe doświadczenie. Mogliśmy zaglądnąć do innych szkół, zobaczyć, jak wyglądają ich sale. Dowiedzieć się, czym zajmują się uczniowie i w jaki sposób ubierają się do szkoły.

Projekt eTwinning jest dla uczniów świetną okazją, by dostrzec realną potrzebę komunikowania się w języku obcym. Dzieci otwierają się na innych poznając inne kultury oraz uczą się prezentować własne zwyczaje i tradycje oraz być z nich dumnym.